معدن شایان مرمریت شایان در شهرستان بوانات استان فارس، بخش مرکزی، روستای فنجان بعد از معدن درنا واقع شده‌است. از سال 1382 لغایت 1386 به منظور تولید سنگ مرمریت کرم شایان واقع در شهرستان بوانات که از ذخایر عظیم و بزرگ معادن در سطح کشور می‌باشد فعالیت خود را آغاز نمود که در این فاصله زمانی میزان سنگ‌دهی و بارگیری معدن به 2 تا حداکثر 5 درصد رسید.

مجموعه ی سنگ برادران امینی افتخار دارد که از سال 1394 مدیریت و کنترل تولید و استخراج معدن مرمریت دهبید شایان را عهده‌دار است و در این مدت افزایش چشمگیر تولید و استخراج سنگ با افزایش تعداد پله‌ها به 19پله‌، از دستاوردهای گروه تولیدی معدنی سنگ برادران امینی بوده‌است.

[quote style=””]مجموعه ی سنگ برادران امینی افتخار دارد که از سال 1394 مدیریت و کنترل تولید و استخراج معدن مرمریت دهبید شایان را عهده‌دار است.
[/quote]

شش پله‌ی ابتدایی معدن با ارتفاع متوسط هر پله 10 متر کاملا هوازده و تکنونیزه بوده و بعد از برش توسط سیم برش به عنوان باطله در قسمت باطله ریز معدن ریخته می‌شود. توپولوژی خاص و شیب تند آن و عدم امکان بارگیری سنگ کوپ در جبهه‌های معدن استخراجی بر روی کامیون موجب شده تا سنگ‌های کوپ استخراجی از ارتفاع 135 متری با طی مسافت حدود 500 متر توسط لودر به محل بارگیری حمل و سپس برای بارگیری بر روی کامیون اقدام شود، شیب تند به وجود آمده موجب گردیده است که استهلاک ماشین‌آلات چندین برابر حد متعارف شود.